• Thumb 414dba23b9f7f458ed28fc3fd48446ce
  • Thumb e30c4b9d3d9d359c4821005deedbe468

Зібрано підписів

Кількість днів

Заголовок петиції

Просимо врахувати досвід міст України і затвердити новий проєкт правил обрізки дерев

ПІБ ініціатора: Сладкова Ольга Євгенівна
Статус: З відповіддю
Петиція №8217
Дата початку збору підписів: 20.03.2023 10:53

Суть електронної петиції

Звертаємо увагу на обрізку дерев в місті Запоріжжя. В парку “Дубовий гай” обрізка дерев проведена по принципу обрізки до "голого стовпа". Після такої обрізки дерево спочатку втрачає працездатність – не створює кисню, не очищує повітря, не затримує вологу, не створює тінь, перестає бути середовищем для птахів та іншої фауни. Дерева відпускають зі зрізів нові прямі масивні гілки, щоб якнайшвидше компенсувати втрату, проте вони погано закріплені. На зрізи заселяються паразити, більшість таких дерев згниє зсередини і через кілька років їх прийдеться видаляти як аварійні.

Це не перші випадки обрізки до "голого стовпа", “під олівець” в місті і сьогодні вже можна бачити наслідки - частина дерев поступово померла. Запоріжжя невпинно втрачає свої дерева. Це шалені фінансові та екологічні збитки. Санітарна, чи аварійна обрізка дерев повинна залишитися, але важливо проводити ці заходи згідно правил обрізки дерев.

В 2019 році цю проблему підняли в місті Львів. Голова міста Садовий доручив розслідувати неякісну обрізку та притягнути винних до відповідальності, а також ввести позицію ландшафтного архітектора Львова і напрацювати склад робочої групи для врегулювання обрізок. Крім того, було доручено провести презентацію з правильної обрізки для керівників комунальних підприємств і навіть внести зміни до навчання спеціалістів в Національному лісотехнічному університеті. Сьогодні у Львові обрізка дерев проводиться згідно європейських стандартів.

Три роки тому в місті Кропивницький з’явились нові правила обрізки дерев. Робоча група міськради затвердила проєкт правил обрізки дерев. Про це повідомляє міська рада Кропивницького. Проєкт нових правил містить 21 пункт, важливим з яких є заборона омолоджувальної обрізки, під час якої видаляються всі гілки за один раз. Ці правила доступні до ознайомлення.

У Національному ботанічному саду імені Миколи Гришка НАНУ 13 лютого 2023 року відбувся консультативний семінар щодо обговорення нових стандартів обрізки дерев. На робочій зустрічі був представлений український переклад Європeйського стандарту обрізки дерев. Ці матеріали були підготовлені співробітниками ботанічного саду. Координатор роботи міжнародної групи підготовки української версії стандарту пан Пьотр Тишко-Хмельовєць (Польща) – арборист, фахівець в галузі оцінки дерев, догляду та охорони на будові, викладач і автор підручників, співавтор стандартів, модератор міжнародної співпраці. Очолює Інститут Дерева у Вроцлаві, випускник лісових факультетів у Варшаві та Влаксбургу що у Вірджінії (Ph.D). В обговоренні стандарту прийняли участь: Анатолій Кушнір (доцент кафедри ландшафтної архітектури та фітодизайну Національного університету біоресурсів і природокористування України), Ігор Сінгер, Олексій Король (генеральний директор КО «Київзеленбуд»), Oleksandra Sladkova (Начальник управління в Управління екології та природних ресурсів департаменту містобудування ЛМР), Volodymyr Vetrogradskiy та інші фахівці в галузі догляду за деревами. Переклад Європeйського стандарту обрізки і посадки дерев наразі доступний у відкритому доступі. Львівська міська рада затвердила європейський стандарт обрізки дерев і в правилах благоустрою посилаються на нього.

Ми просимо змінити підходи до догляду за міськими деревами:

1. Просимо врахувати досвід міст України, фахівців і затвердити нові правила обрізки, посадки дерев в місті Запоріжжя.
2. Провести навчання і сертифікувати арбористів для проведення санітарної обрізки дерев і допускати лише навчених людей до обрізки.
3. Створити систему збору і переробки осіннього листя, зручну та вигідну насамперед для тих, хто листя збирає.
4. Налагодити комунікацію Запорізької міської ради з мешканцями з питань озеленення: інформувати про плани щодо обрізок, пропагувати цінність міськго озеленення та правильні підходи до утримання.
5. Розробити і затвердити програму догляду і спостереження дерев, топінг на яких вже проведено.
6. Провести відкритий і публічний конкурс на посаду керівника відділу екології. Кандидати мають публічно представити власне бачення розвитку озеленення та охорони довкілля в місті.

Відповідь на електронну петицію:

поширити електронну петицію:

перелік осіб, які підтримали петицію